DİM-in nümayəndələri Niderlandda CAF üzrə beynəlxalq təlimdə iştirak ediblər
2–5 mart 2026-cı il tarixlərində Niderland Krallığının Maastrixt şəhərində Avropa Dövlət İdarəetmə İnstitutunun (European Institute of Public Administration – EIPA) ev sahibliyi ilə CAF üzrə Təlimçilərin Hazırlanması Təlimi (CAF Training of Trainers – ToT) keçirilib.
Təlim Ümumi Qiymətləndirmə Çərçivəsi (Common Assessment Framework – CAF) üzrə bilik və bacarıqların gücləndirilməsi, dövlət qurumlarında özünüqiymətləndirmə prosesində iştirak edən mütəxəssislərin potensialının artırılması və CAF metodologiyasının tətbiqi sahəsində institusional imkanların inkişaf etdirilməsi mövzularını əhatə edib.
Təlimdə Dövlət İmtahan Mərkəzini İnsan resurslarının idarə edilməsi şöbəsinin müdiri Günəş Qədimova, Səriştələrin və peşəkar potensialın qiymətləndirilməsi şöbəsinin müdiri Pərviz Kazımov, Strateji araşdırmalar və layihələrin idarə edilməsi sektorunun müdiri Nərmin Abdurəhmanova təmsil ediblər.
Təlim çərçivəsində iştirakçılar CAF modelinin tətbiqi, təşkilatlarda özünüqiymətləndirmə proseslərinin təşkili, prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi və fəaliyyət planlarının hazırlanması istiqamətində təcrübə mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, hazırda Dövlət İmtahan Mərkəzində Avropa CAF Resurs Mərkəzinin, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GIZ) və OECD-nin SIGMA proqramının təşəbbüsü ilə CAF layihəsi həyata keçirilir. Təlimdə iştirak edən nümayəndələr də bu layihə çərçivəsində fəaliyyət göstərən özünüqiymətləndirmə qrupunun üzvləridir.

SEC representatives attended international training on CAF in the Netherlands
On March 2–5, 2026, the CAF Training of Trainers (ToT) was held in Maastricht, the Kingdom of the Netherlands, hosted by the European Institute of Public Administration (EIPA).
The training covered the topics of strengthening knowledge and skills on the Common Assessment Framework (CAF), increasing the capacity of specialists participating in the self-assessment process in state institutions, and developing institutional capabilities in the field of applying the CAF methodology.
The State Examination Center was represented at the training by Gunesh Gadimova, Head of the Human Resources Management Department, Parviz Kazimov, Head of the Competence and Professional Potential Assessment Department, and Narmin Abdurahmanova, Head of the Strategic Research and Project Management Unit.
Within the framework of the training, the participants exchanged experiences in applying the CAF model, organizing self-assessment processes in organizations, determining priorities, and preparing action plans.
It should be noted that the CAF project is currently being implemented at the State Examination Center at the initiative of the European CAF Resource Center, the German Society for International Cooperation (GIZ) and the OECD's SIGMA program. The representatives participating in the training are also members of the self-assessment group operating within the framework of this project.