Dövlət İmtahan Mərkəzi ictimaiyyət üçün açıq görüşlərə start verib
Dövlət İmtahan Mərkəzi fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq ictimaiyyətin hərtərəfli məlumatlandırılması və maarifləndirmə işinin təşkili məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.
Mərkəz şagirdlər, abituriyentlər, müəllimlər və ümumiyyətlə, qəbul kampaniyasının gedişi ilə maraqlananlar üçün yeni bir layihəyə start verib. Əvvəlcədən məlumat verildiyi kimi, Dövlət İmtahan Mərkəzində ayda bir dəfə Mərkəzin rəhbərliyinin iştirakı ilə aktual mövzular üzrə ictimaiyyət üçün açıq müzakirələrin təşkil edilməsi nəzərdə tutulur.
İlk görüş sentyabrın 30-da təşkil olunub. Görüşdə iştirak etmək üçün qeydiyyat elektron formada DİM-in saytı vasitəsilə aparılıb.
Budəfəki müzakirə “Buraxılış və qəbul imtahanlarının məzmunu, imtahan proqramları və qaydaları”na həsr olunub. Görüşdə Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə, müvafiq struktur bölmələrin rəhbərləri, şagirdlər, abituriyentlər və onların valideynləri, müəllimlər, eləcə də təhsil və pedaqoji ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri M.Abbaszadə iştirakçıları salamlayıb və öz təşəbbüsləri ilə açıq formada keçirilən görüşə maraq göstərdikləri üçün minnətdarlığını bildirib. Sədr belə görüşlərin ictimaiyyət üçün qəbul kampaniyasının gedişi, onun ayrı-ayrı istiqamətləri, mərhələləri barədə dolğun, dəqiq və etibarlı informasiyanın çatıdırılmasında, eyni zamanda prosesin digər iştirakçılarının fikirlərinin öyrənilib təhlil olunmasında xüsusi rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Görüş interaktiv formada keçirilib və iştirakçıların sualları əsasında qəbul qaydaları, imtahan modeli, proqrama daxil olunan mövzular, imtahanda istifadə olunan tapşırıqlar və digər məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdən sonra şagirdlər və abituriyentlərə Dövlət İmtahan Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanan peşə seçimi testləri və dərslik materialları əsasında bilik səviyyəsinin yoxlanılması üzrə testlərdən ödənişsiz formada yararlanmaq imkanı yaradılıb. Qeyd edək ki, peşə seçimi testləri üç əsas istiqaməti – təfəkkür növləri, şəxsi xüsusiyyətlər və peşə maraqları testlərini əhatə edir. Bu testlərdən sizə uyğun olan peşəni (peşələri) müəyyənləşdirmək üçün istifadə olunur. Siniflər üzrə testlər isə dərslik materialları əsasında bilik səviyyəsinin yoxlanılması məqsədi daşıyır. Tədbirin əvvəlində iştirakçılar Dövlət İmtahan Mərkəzinin nəşr etdiyi jurnal və qiymətləndirmə kitabları ilə də tanış olublar.
Təhsil və pedaqoji ictimaiyyət nümayəndələri növbəti aylarda keçiriləcək görüşlərdə müzakirə edilmək üçün mövzularla bağlı təkliflərini press@dim.gov.az poçtuna göndərə bilərlər.
Növbəti görüşün oktyabrın sonlarında keçirilməsi nəzərdə tutulur. Mövzu və qeydiyyat tarixləri barədə əlavə məlumat veriləcəkdir.

State Examination Center launches open meetings for the public
The State Examination Center is implementing various measures in accordance with its activities to comprehensively inform the public and organize educational work.
The Center has launched a new project for students, applicants, teachers and those interested in the course of the admission campaign in general. As previously reported, it is planned to organize open discussions for the public on topical issues once a month at the State Examination Center with the participation of the Center's management.
The first meeting was held on September 30. Registration for participation in the meeting was carried out electronically through the website of the State Examination Center.
The current discussion was dedicated to "Content of Entrance and Entrance Exams, Exam Programs and Rules". The meeting was attended by Maleyka Abbaszadeh, Chairperson of the Board of the State Examination Center, heads of relevant structural units, students, applicants and their parents, teachers, as well as representatives of the education and pedagogical community.
Speaking at the event, the Chairperson of the Board of the State Examination Center, M. Abbaszadeh, welcomed the participants and expressed his gratitude for their interest in the meeting held in an open format on his initiative. The Chairperson expressed his confidence that such meetings will play a special role in providing the public with complete, accurate and reliable information about the progress of the admission campaign, its individual directions and stages, as well as in studying and analyzing the opinions of other participants in the process.
The meeting was held in an interactive format and, based on the participants' questions, a wide exchange of views was held on the admission rules, the exam model, the topics included in the program, the tasks used in the exam and other issues.
After the meeting, students and applicants were given the opportunity to take advantage of the free tests to check their knowledge level based on the professional selection tests and textbooks prepared by the specialists of the State Examination Center. It should be noted that professional selection tests cover three main areas - types of thinking, personal characteristics and professional interests tests. These tests are used to determine the profession (professions) that are right for you. The tests for classes aim to check the level of knowledge based on textbook materials. At the beginning of the event, the participants also got acquainted with the journals and assessment books published by the State Examination Center.
Representatives of the educational and pedagogical community can send their suggestions on topics to be discussed at the meetings to be held in the coming months to press@dim.gov.az.
The next meeting is planned to be held in late October. Additional information on topics and registration dates will be provided.