Dövlət İmtahan Mərkəzinin nümayəndə heyəti Niderland Krallığında Təhsilin Qiymətləndirilməsi üzrə Avropa Assosiasiyasın 26-cı illik konfransında iştirak edib
12.11.2025 14:29
5–8 noyabr 2025-ci il tarixlərində Niderland Krallığında Təhsilin Qiymətləndirilməsi üzrə Avropa Assosiasiyasın (Association for Educational Assessment – Europe, AEA-Europe) 26-cı illik konfransı keçirilib. Konfransda Dövlət İmtahan Mərkəzini (DİM) Test bankı şöbəsinin müdiri Rəhman Mehralıyev, Strateji araşdırmalar və layihələrlə iş sektorunun müdiri Nərmin Abdurəhmanova və Statistik araşdırmalar və elmi layihələşdirmə şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Şükufə Mirzəyeva təmsil ediblər.
Konfrans “Gələcəyin qiymətləndirmə mühitinin formalaşmasının öyrənməyə müsbət təsiri” mövzusuna həsr olunub və təhsilin qiymətləndirilməsi sahəsində beynəlxalq təcrübənin bölüşdürülməsi, yeni yanaşmaların müzakirəsi, elmi məqalələrin təqdimatı, həmçinin qlobal tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edib.
Konfransın ilk günündə müxtəlif vörkşoplar keçirilib. Bu sessiyalarda qiymətləndirmə sistemlərində innovativ yanaşmalar, rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi, həmçinin süni intellektin qiymətləndirmə prosesinə inteqrasiyası kimi aktual mövzular müzakirə olunub.
Sonrakı günlərdə təhsilin qiymətləndirilməsi üzrə elmi məqalələrin təqdimatı olub, müxtəlif ölkələrdən olan mütəxəssislər öz tədqiqat nəticələrini təqdim edərək qiymətləndirmə siyasətləri, metodologiyaları və tətbiq təcrübələri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin diskussiya qrupları çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi, qiymətləndirmədə keyfiyyət təminatı və innovativ qiymətləndirmə modellərinin tətbiqi kimi məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində N.Abdurahmanova “Kütləvi imtahanlarda açıq tipli tapşırıqlardan istifadənin effektivliyi”, Ş.Mirzəyeva isə “Buraxılış imtahanlarında müxtəlif tapşırıq növlərinin abituriyentlərin nəticələrinə təsiri” mövzularında elmi məqalələrini təqdim edərək DİM-in bu sahədəki təcrübəsini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.
Konfransın sonunda yekun mülahizələr təqdim edilmiş, iştirakçılar gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri və təhsil qiymətləndirilməsində qlobal trendlərin tətbiqi üzrə tövsiyələr ediblər.

SEC was represented in the 26th annual conference of the European Association for Educational Assessment
12.11.2025 14:29
The 26th annual conference of the European Association for Educational Assessment – ​​Europe (AEA-Europe) was held in the Kingdom of the Netherlands on November 5–8, 2025. The State Examination Center (SEC) was represented at the conference by Rahman Mehraliyev, Head of the Test Bank Department, Narmin Abdurahmanova, Head of the Strategic Research and Projects Unit, and Shukufa Mirzayeva, Leading advisor of the Statistical Research and Scientific Design Department.
The conference was dedicated to the topic “Positive Impact of the Formation of the Future Assessment Environment on Learning” and was of particular importance in terms of sharing international experience in the field of educational assessment, discussing new approaches, presenting scientific articles, and strengthening global partnerships.
Various workshops were held on the first day of the conference. These sessions discussed topical topics such as innovative approaches to assessment systems, the application of digital technologies, and the integration of artificial intelligence into the assessment process.
In the following days, scientific articles on educational assessment were presented, and experts from different countries presented their research results and exchanged views on assessment policies, methodologies, and application practices. Discussions were also held within the discussion groups on issues such as strengthening international cooperation, quality assurance in assessment, and the application of innovative assessment models.
During the conference, N. Abdurahmanova presented her scientific articles on “The effectiveness of using open-ended tasks in mass examinations” and Sh. Mirzayeva presented her scientific articles on “The impact of different types of tasks on the results of applicants in entrance exams,” bringing the experience of the SEC in this field to the attention of the conference participants.
At the end of the conference, concluding remarks were presented, and the participants made recommendations on future directions of cooperation and the application of global trends in educational assessment.