Vergi orqanlarında işləmək istəyən namizədlər üçün tеst imtаhаnı keçirilib
Dövlət İmtahan Mərkəzi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti ilə birgə 2025-ci il dekabrın 21-də vergi orqanlarına işə qəbul olunmaq istəyən namizədlər üçün test imtahanı keçirib.
İmtahan prosesinin idarə olunması üçün DİM-də operativ qərargah fəaliyyət göstərib, müntəzəm olaraq imtahan keçirilən binalarla əlaqə saxlanılıb və imtahanın gedişi nəzarətdə olub.
İmtahanların idarə olunmasına 10 ümumi imtahan rəhbəri, 28 imtahan rəhbəri, 221 nəzarətçi və 30 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) cəlb olunub.

The SEC will administer pre-employment test to the positions at tax authorities
On December 21, 2025 the State Examination Center (SEC) and State Tax Service under the Ministry of Economy will administer pre-employment test for the positions at tax authorities.
• Admission Ticket (download)
The examinations will be administered at 10 testing centers in Baku.
The exam will start at 11:00. Therefore, test takers must arrive at the test center before 10:45 to pass the admission gate.
Exams will be administered by 10 test supervisors, 221 hall proctors and 58 other testing staff.
2518 candidates have been registered for the exam.
The test will continue 3 hours and test takers will be presented 100 questions (95 closed-ended and 5 open-ended). Each correct answer will fetch 1 mark, whereas, wrong answers won’t affect the results of the correct ones.