Avropa Dil Qiymətləndirmə Assosiasiyası
ALTE 1989-cu ildə Kembric Universiteti (Böyük Britaniya) və Salamanka Universiteti (İspaniya) tərəfindən təsis edilmişdir. Bu gün ALTE-nin 26 Avropa dilini təmsil edən 33 tam üzv təşkilatı (full members), eləcə də dünyanın hər yerindən 90-dan çox assosiativ üzvü (associate members), bir neçə fərdi ekspert üzvləri (expert members) və fərdi tərəfdaşları var. ALTE qeyri-kommersiya təşkilatıdır və Avropa Şurası yanında QHT kimi iştirakçı statusuna malikdir. ALTE Avropa və onun hüdudlarından kənarda dil qabiliyyətinin ədalətli və dəqiq qiymətləndirilməsini təşviq etmək üçün birlikdə işləyən dil testi təminatçılarının birliyidir. ALTE dilin qiymətləndirilməsi aspektləri üzrə kurslar və konfranslar təşkil edir və dil imtahanlarının keyfiyyətli audit sistemini idarə edir.
Dövlət İmtahan Mərkəzi 2019-cu ilin yanvarından ALTE-nin institusional tərəfdaşıdır. DİM Azərbaycandan Assosiasiyaya seçilən ilk qurumdur. DİM üçün ALTE ilə əməkdaşlığın əsas məqsədi xarici dillərin qiymətləndirilməsi üzrə təcrübə mübadiləsinə qoşulmaq, qiymətləndirmə alətlərinin yaradılmasında qərəzsiz və dəqiqliyi qorumaqla imtahanların keyfiyyətini artırmaqdır. Əməkdaşlıq çərçivəsində DİM-in nümayəndələri 2019-cu il 24-26 aprel tarixlərində Belçikanın Gent şəhərində ALTE-nin “Təhsilə çoxdilli keçid” mövzusunda 53-cü illik konfransında və “Raters and Rating” adlı bir günlük peşə inkişafı üzrə kursda iştirak etmişdirlər.

Association of Language Testers in Europe (ALTE)
ALTE was founded in 1989 by the University of Cambridge (UK) and the University of Salamanca (Spain). Today, ALTE has 33 full members representing 26 European languages, as well as more than 90 associate members around the world, several individual expert members and partners. ALTE is a non-profit organization and enjoys the participating status as NGO under the Council of Europe. ALTE is an association of language test providers working together to promote fair and accurate assessment of language skills in Europe and beyond. ALTE organizes courses and conferences on aspects of language assessment and manages a quality audit system for language exams.
The State Examination Center has been an institutional partner of ALTE since January 2019. SEC is the first institution from Azerbaijan to be accepted to the Association. The main goal of the collaboration with ALTE is to engage in the exchange of experience in foreign language assessment and to improve the quality of exams by maintaining impartiality and accuracy in the establishment of assessment tools. As part of the collaboration, SEC representatives participated in the 53rd annual conference of ALTE on “Multilingual Access to Education” and a one-day professional development course entitled “Raters and Rating” in Ghent, Belgium, on 24-26 April 2019.