Britaniya Şurası (British Council)
Britaniya Şurası (British Council) Birləşmiş Krallığın mədəniyyət üzrə əlaqələr və təhsil imkanları sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatıdır. Təşkilat 1934-cü ildə təsis edilmişdir. Birləşmiş Krallığın Kral Xartiyası tərəfindən idarə edilən xeyriyyə təşkilatı və Birləşmiş Krallığın dövlət qurumudur.
Dünyanın 100-dən çox ölkəsində mədəniyyət və incəsənət, ingilis dili, təhsil və vətəndaş cəmiyyəti sahələrində fəaliyyət göstərir. Hər il 20 milyondan çox insana üz-üzə və 500 milyondan çox insana onlayn, televiziya və nəşrlər vasitəsilə xidmət göstərir.
Britaniya Şurası 1993-cü ildən etibarən Azərbaycanda fəaliyyət göstərir. Hər il Azərbaycanda minlərlə tələbəyə, təhsil işçisinə, siyasətçiyə, akademikə, tədqiqatçıya, yaradıcı insana və sahibkara xidmət göstərir.
Britaniya Şurası (British Council) Azərbaycan
Britaniya Şurası Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan arasındakı ikitərəfli münasibətlərin ayrılmaz və mühüm hissəsi hesab olunur. British Council 1993-cü ildə Azerbaycanda ingilis dili, biznes inzibatçılığı və idarəetməsi sahəsində yerli ictimaiyyətə təlim xidmətlərinin təmin olunması məqsədilə təsis edilmişdir. Azərbaycanın hər yerindən olan insanlar üçün imkanlar yaratmaq məqsədilə Azərbaycanın hökumət, akademik və qeyri-hökumət təşkilatları, habelə Birləşmiş Krallıq və Avropadakı tərəf müqabilləri ilə əməkdaşlıq edir.
Britaniya Şurası Azərbaycanda fəaliyyət göstərən yerli və beynəlxalq biznes ictimaiyyəti ilə əməkdaşlıq səviyyəsində fəaliyyətini genişləndirir.
Azərbaycanda fəaliyyətin əsas hədəfi ingilis dili bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq miqyasda tanınan imtahanların təmin olunması, incəsənət sahəsində Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan arasında əməkdaşlığa töhfə verilməsi və ali təhsil müəssisələri və vətəndaş cəmiyyətinin potensialının artırılmasından ibarətdir.
Britaniya Şurası Azərbaycan (British Council Azerbaijan) və DİM
23 sentyabr 2016-cı ildə Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə ilə “British Council” təşkilatının Azərbaycan üzrə direktoru Elizabet Vayt arasında görüş keçirilmişdir.  Görüş zamanı tərəflər arasında ingilis dili üzrə bilik və bacarıqların qiymətləndirilməsi sahəsində bir neçə layihənin həyata keçirilməsi üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilmişdir.
Müzakirələrin sonunda magistratura səviyyəsinə qəbul imtahanında ingilis dili komponentinin təkmilləşdirilməsi, yeni kurikuluma əsaslanan buraxılış imtahanlarında bacarıqların qiymətləndirilməsində ingilis dili fənni üzrə qabaqcıl təcrübənin tətbiqi, TQDK  tərəfindən IELTS imtahanlarının keçirilməsinə dəstək və dövlət qulluğuna qəbul zamanı xarici dil biliklərinin yoxlanılmasının təkmilləşdirilməsi layihələrinin hazırlanması barədə razılıq əldə edilmişdir.
Qeyd olunan layihələrin həyata keçirilməsi üçün tərəflər adından Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə və “British Council” təşkilatının Azərbaycan üzrə direktoru Elizabet Vayt Niyyət Məktubu imzalamışdır.

The British Council is the United Kingdom's international organisation for cultural relations and educational opportunities. It was founded in 1934. It is a charity governed by Royal Charter and a public body of the United Kingdom.
It operates in over 100 countries around the world in the fields of culture and the arts, English language, education and civil society. It serves over 20 million people face-to-face and over 500 million people online, through television and publishing.
The British Council has been operating in Azerbaijan since 1993. It serves thousands of students, educators, policymakers, academics, researchers, creative people and entrepreneurs in Azerbaijan every year.
British Council Azerbaijan
The British Council is an integral and important part of the bilateral relationship between the United Kingdom and Azerbaijan. The British Council was established in Azerbaijan in 1993 to provide training services in English language, business administration and management to the local community. It works with Azerbaijani government, academic and non-governmental organisations, as well as partners in the United Kingdom and Europe, to create opportunities for people from all over Azerbaijan.
The British Council is expanding its activities in partnership with the local and international business community in Azerbaijan.
The main goals of its activities in Azerbaijan are to develop English language skills, provide internationally recognised examinations, contribute to cooperation between the United Kingdom and Azerbaijan in the field of arts and build the capacity of higher education institutions and civil society.
British Council Azerbaijan and SEC
On 23 September 2016, a meeting was held between the Chairperson of the SEC Board of Directors, Maleyka Abbaszadeh, and the Director of the British Council in Azerbaijan, Elizabeth White. During the meeting, the parties discussed the possibilities of cooperation in the implementation of several projects in the field of assessment of English language skills and knowledge.
At the end of the discussions, an agreement was reached on improving the English component in the admission exam for the Master's level, applying advanced practice in  English subject in the assessment of skills in final exams based on the new curriculum, supporting the conduct of IELTS exams by the SSAC, and developing projects to improve the testing of foreign language skills during admission to civil service.
On behalf of the parties, the Chairperson of the Board of Directors of the State Examination Center, Maleyka Abbaszadeh, and the Director of the British Council in Azerbaijan, Elizabeth White, signed a Letter of Intent for the implementation of the mentioned projects.