EALTA Avropada dil bacarıqlarının qiymətləndirməsini həyata keçirən qurumların peşəkar birliyidir. EALTA Avropa Komitəsinin maliyyə dəstəyi ilə yaradılmışdır. EALTA-nın qarşıya qoyduğu əsas məqsəd Avropanın hər yerində dilin qiymətləndirilməsinin nəzəri prinsiplərini anlamağa kömək etmək, qiymətləndirmə vasitələrinin təkmilləşdirilməsi və təcrübələrin bölüşülməsini təmin etməkdir. EALTA ilkin konfranslar, regional praktik məşğələlər, onlayn kurslar keçirir, eləcə də qeyri-hökumət, hökumət və beynəlxalq təşkilatlar üçün qiymətləndirmə siyasəti və qiymətləndirmənin həyata keçirilməsi, qiymətləndirmə vasitələrinin hazırlanması və etibarlılığı, qiymətləndirmənin nəticələri və nəticələrin tanınması mövzularında məsləhət xidmətləri təklif edir. EALTA qiymətləndirmə sahəsində öndə gedən TestDaF-Institut, ETS Global (Educational Testing Service), Oxford University Press, LanguageCert, British Council, Cito - National Institute for Educational Measurement, CIEP, Pearson, Language Testing və Scottish Qualifications Authority kimi əsas qurumları üzvlər olaraq bir şəbəkədə birləşdirir.
DİM 2019-cu ilin noyabr ayından Dilin Qiymətləndirilməsi üzrə Avropa Assosiasiyasının (EALTA) institusional üzvüdür. DİM üçün EALTA ilə əməkdaşlığın əsas istiqamətlərinə DİM-in xarici dil bacarıqlarının qiymətləndirilməsi alətlərini CEFR səviyyələri üzrə təşkil edilib təkmilləşdirməsi, bu sahədə qabaqcıl təşkilatlarla birgə tədqiqat və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması, həmçinin EALTA tərəfindən təşkil edilən layihələrə, konfrans və regional praktik məşğələlərə iştirakçı və ya tərəfdaş kimi qoşulmaq aiddir.
DİM 2019-cu ildə institusional tərəfdaşı olduğu EALTA-nın vasitəsilə Avropa Şurasına CEFR-in (The Common European Framework of Reference for Languages - dillər üzrə ümumavropa çərçivə sənədi) rəsmi tərcüməsi ilə bağlı müraciət ünvanlamış, 2020-ci ildə sənədin rəsmi tərcümə edilməsinə dair DİM-in müraciətinə cavab olaraq CEFR-in rəsmi tərcüməsi üçün Avropa Şurasının İctimaiyyətlə əlaqələr və nəşrlər şöbəsi tərəfindən DİM-ə dəstək məktubu təqdim olunmuşdur. CEFR rəsmi sənəd kimi ilk dəfə 2001-ci ildə ingilis və fransız dillərində nəşr olunub və 40 dilə tərcümə edilib, amma sənədin Azərbaycan dilinə rəsmi tərcüməsi edilməmişdi. DİM CEFR sənədinin ingilis dilindən Azərbaycan dilinə tərcümə edilməsi layihəsini həyata keçirmək üçün Azərbaycan Dövlət Tərcümə Mərkəzi ilə 2020‑ci ilin mart ayında əməkdaşlıq sazişi imzalamış və sənədin tərcüməsi 2021-ci ildə yekunlaşmışdır. CEFR-in son nəşrinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunması ölkədə xarici dillərin öyrənilməsi, tədrisi və qiymətləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə dəstək göstərir.

https://www.ealta.eu.org/
EALTA is a professional association of institutions carrying out language assessment in Europe. It was founded under the financial support of the European Committee. The main goal of EALTA is to help understand the theoretical principles of language assessment throughout the Europe, to improve the assessment tools and to ensure the exchange of experience. EALTA organizes preliminary conferences, regional workshops, online courses, and offers the consulting services to non-governmental, governmental and international organizations on the assessment policy and implementation thereof, the development and validity of assessment tools, assessment results and recognition of results. EALTA brings together the leading assessment institutions such as TestDaF-Institut, ETS Global (Educational Testing Service), Oxford University Press, LanguageCert, British Council, CITO, CIEP, Pearson, Language Testing and the Scottish Qualifications Authority in a network as members.
SEC has been an institutional member of the EALTA since November 2019. The main areas of cooperation with EALTA include developing and improving SEC’s foreign language proficiency assessment tools in accordance with the CEFR levels, conducting joint research and mutual exchange of experience with leading organizations in this field, as well as joining projects, conferences and regional workshops organized by EALTA as a participant or partner.
In 2019, the CEC addressed a request to the Council of Europe, through its institutional partner EALTA, regarding the official translation of the CEFR (The Common European Framework of Reference for Languages). In response to the SEC's request for the official translation of the document in 2020, the Council of Europe's Public Relations and Publications Department submitted a letter of support to the SEC for the official translation of the CEFR. The CEFR was first published as an official document in 2001 in English and French and has been translated into 40 languages; however, the document has not been officially translated into Azerbaijani. The SEC signed a cooperation agreement with the Azerbaijan State Translation Centre in March 2020 to implement the project to translate the CEFR document from English to Azerbaijani, and the translation of the document was completed in 2021. The translation of the latest edition of the CEFR into Azerbaijani supports the work being done in the country towards the learning, teaching and assessment of foreign languages.