İyunun 12-də Londonda Dövlət İmtahan Mərkəzinin nümayəndə heyəti ilə beynəlxalq sertifikatlaşdırma və qiymətləndirmə təşkilatları PeopleCert, LanguageCert və City&Guilds-in nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə sədr M.Abbaszadə qiymətləndirmə üzrə DİM-in strateji hədəfləri barədə məlumat verib. Təqdimat zamanı dövlət qulluğu sahəsində sertifikatlaşdırma mexanizmlərinin inkişafı, səriştə əsaslı qiymətləndirmə, qiymətləndirmədə süni intellektin və qabaqcıl psixometriya alətlərinin tətbiqi ilə potensialın inkişaf etdirilməsi, dil biliklərinin qiymətləndirilməsi üzrə tədqiqatların aparılması, həmçinin rəsmi imtahan mərkəzi statusunun əldə edilməsi və fəaliyyətinin təşkili məsələləri diqqətə çatdırılıb.
PeopleCert, LanguageCert və City&Guilds nümayəndələri beynəlxalq sertifikatlaşdırma sistemləri və müxtəlif ölkələrdə həyata keçirilən tərəfdaşlıq modelləri barədə məlumat veriblər.
Görüşdə DİM-in prioritetlərinə uyğun həllər, dövlət qulluğu və peşəkar qiymətləndirmə və sertifikatlaşdırma sahəsində qabaqcıl təcrübələr, peşə təhsili və kvalifikasiyaları üzrə qiymətləndirmə modellərinin öyrənilməsi, mikro-kvalifikasiyalar və rəqəmsal bacarıq sertifikatlarının əldə olunması, həmçinin mümkün əməkdaşlıq istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılaraq tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran sahələr nəzərdən keçirilib və gələcək dövrdə birgə fəaliyyət imkanları müəyyənləşdirilib.

On June 12, a meeting was held in London between the delegation of the State Examination Center and representatives of international certification and assessment organizations PeopleCert, LanguageCert, and City&Guilds.
During the meeting, Chairperson M. Abbaszade provided information on the SEC's strategic goals in assessment. The presentation highlighted the development of certification mechanisms in the civil service, competency-based assessment, capacity building through the application of artificial intelligence and advanced psychometric tools in assessment, conducting research on language proficiency assessment, as well as issues regarding the acquisition of official examination center status and the organization of its activities.
Representatives of PeopleCert, LanguageCert, and City&Guilds provided information on international certification systems and partnership models implemented in various countries.
The meeting included an exchange of views on solutions aligned with the SEC's priorities, advanced practices in the field of civil service and professional assessment and certification, studying assessment models for vocational education and qualifications, micro-credentials, and the acquisition of digital skill certificates. Areas of mutual interest were reviewed, and opportunities for joint activities in the future were identified.