Fevralın 15-də ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına qəbul imtahanı keçirilib
Dövlət İmtahan Mərkəzi bu gün ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına qəbul imtahanı (1-ci cəhd) keçirib.
İmtahan Bakı, Sumqayıt, Abşeron, Naxçıvan, Gəncə, Mingəçevir və Lənkəranda, ümumilikdə 88 binada təşkil olunub.
İmtahan saat 11:00-da başlanıb və 3 saat 30 dəqiqə davam edib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, imtahanda iştirak etmək üçün 22780 bakalavr ərizə təqdim edib. İlkin məlumatlara əsasən, 1 nəfərdə mobil telefon aşkar olunub. Müvafiq hal protokollaşdırılaraq həmin şəxs imtahandan xaric olunub. Hazırda qeyd olunan qayda pozuntusu ilə bağlı araşdırma aparılır.
Fevralın 16-dan etibarən DİM-də imtahan materiallarının emalına başlanılacaq. İmtahan nəticələri 2 mərhələdə elan olunacaq. Yaxın 3 gün ərzində qapalı və cavabları kodlaşdırılan açıq tipli tapşırıqların nəticələri elan olunacaq. Yekun imtahan balı isə xarici dil fənləri üzrə esse tapşırıqları yoxlanıldıqdan sonra – 6 həftə ərzində təqdim olunacaq.
İmtahandan sonra DİM-in “Youtube” kanalı vasitəsilə canlı yayım edilib və Mərkəzin məsul əməkdaşları, ekspertlər test tapşırıqları ilə bağlı geniş izahat verib, həmçinin qapalı və kodlaşdırıla bilən açıq tipli tapşırıqların düzgün cavabları təqdim olunub.
İmtahanda istifadə edilmiş test tapşırıqlarının (qapalı və kodlaşdırıla bilən açıq tipli) düzgün cavabları və test tapşırıqlarının izahı ilə müvafiq hiperkeçidlərdə tanış ola bilərsiniz.

SEC administered Graduate Admission Examination
The State Examination Center held an entrance exam for master's degrees in higher education institutions (1st attempt) today.
The exam was organized in Baku, Sumgayit, Absheron, Nakhchivan, Ganja, Mingachevir and Lankaran, in a total of 88 buildings.
The exam started at 11:00 and lasted 3 hours and 30 minutes.
22,780 bachelors submitted applications to participate in the exam. 1 test taker was dismissed because of violating the exam rules and his results were repealed. An investigation into the violation of the rules is currently underway.
Starting from February 16, the State Examination Center will begin processing exam materials. The exam results will be announced in 2 stages. The results of closed and open-ended tasks with coded answers will be announced within the next 3 days. The final exam score will be presented within 6 weeks after the essay tasks on foreign language subjects are checked.
It should be noted that after the exam was over, participants were allowed to take their question booklets with them.
After the exam, a live broadcast was made on the SEC’s "Youtube" channel, and the Center's responsible employees and experts gave extensive explanations about the test tasks, as well as the correct answers to the closed and codable open-ended tasks.
You can find the correct answers to the test tasks (closed and codeable open-ended) used in the exam and the explanation of the test tasks in the relevant hyperlinks.