“Süni intellektlə bağlı etik mülahizələr” mövzusunda təlim təşkil edilib
8 dekabr 2025-ci il tarixlərində təlimçi Tural İsgəndərov tərəfindən Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin əməkdaşları üçün “Süni intellektlə bağlı etik mülahizələr” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Təlim zamanı iştirakçılara süni intellektin yaranması və növləri, süni intellektin etikası, onun əsas prinsipləri barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin süni intellektin etikaya toxunmasının fundamental səbəbləri, etik riskləri müzakirə olunub. Daha sonra süni intellektin etikasına uyğun praktiki tapşırıqlar yerinə yetirilib. İştirakçılara tapşırığın həll yolları izah olunub.

SEC conducted training on the topic of "Ethical Considerations Regarding Artificial Intelligence"
On December 8, 2025, a training on the topic of “Ethical Considerations Regarding Artificial Intelligence” was organized by trainer Tural Isgandarov for employees of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.
During the training, participants were provided with detailed information about the emergence and types of artificial intelligence, the ethics of artificial intelligence, and its basic principles. The fundamental reasons for the impact of artificial intelligence on ethics and ethical risks were also discussed. Then, practical tasks were performed in accordance with the ethics of artificial intelligence. The participants were explained how to solve the tasks.
At the end of the training, discussions were held around the topic and the questions of the training participants were answered.