Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin imtahan mərkəzlərinin rəhbərləri arasında görüş keçirilib
15 iyul 2026-cı il tarixində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin imtahan mərkəzləri rəhbər heyəti arasında təhsildə qiymətləndirmə və imtahanların təşkili sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi haqqında tərəflər arasında bu ilin 10 aprel tarixində imzalanmış Niyyət Protokolunda müəyyən edilmiş məsələlərin müzakirəsi məqsədilə koordinasiya görüşü keçirilib.
Onlyan formada keçirilən görüşdə Qazaxıstan Respublikasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyi yanında Milli Test Mərkəzinin direktoru N.A.Bayjanov, Qırğız Respublikasının Təhsil Nazirliyi yanında Təhsilin Keyfiyyətinin İnkişafı Departamentinin direktoru B.S.Shamshidinova, Türkiyə Respublikasının Ölçmə, Seçmə və Yerləşdirmə Mərkəzinin (ÖSYM) sədri B.A.Ersoy, eləcə də Özbəkistan Respublikasının Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyi yanında Bilik və Kvalifikasiyaların Qiymətləndirilməsi Agentliyinin şöbə müdiri J.Nurmatov iştirak ediblər.
İlk olaraq Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə çıxış edərək Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində qiymətləndirmə və imtahan sistemləri sahəsində formalaşdırılan əməkdaşlıq çərçivəsində üzv dövlətlər arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsi, qabaqcıl təcrübələrin paylaşılması, innovativ yanaşmaların tətbiqi və insan kapitalının inkişafına töhfə verəcək birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti  barədə danışıb.
Görüş zamanı tərəflər arasında Niyyət Protokolunda müəyyən edilmiş prioritet istiqamətlər üzrə geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələr çərçivəsində imtahan sistemlərinin rəqəmsallaşdırılması, müasir qiymətləndirmə platformalarının inkişafı, süni intellekt və digər innovativ texnologiyalar vasitəsilə test tapşırıqlarının hazırlanması, imtahanların təşkili və nəticələrin qiymətləndirilməsi proseslərinə süni intellektin inteqrasiyası istiqamətində mövcud imkanlar nəzərdən keçirilib. Eyni zamanda, imtahanların ədalətliliyi, etibarlılığı və şəffaflığının daha da artırılması məqsədilə birgə elmi tədqiqatların təşviqi, metodoloji yanaşmaların uyğunlaşdırılması və qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsi, həmçinin türk dillərinin təşviqi və beynəlxalq səviyyədə tanınmasına xidmət edən, elmi prinsiplərə və qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan etibarlı dil qiymətləndirmə alətlərinin hazırlanması istiqamətində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.

A Meeting Has Been Held With the Heads of Examination Centers of the Member States of the Organization of Turkic States
15.07.2026 14:38
On July 15, 2026, a coordination meeting was held among the leadership of the examination centers of the member states of the Organization of Turkic States to discuss the matters outlined in the Protocol of Intent on strengthening cooperation in the field of educational assessment and exam organization, signed between the parties on April 10 of this year.
The online meeting was attended by N. A. Bayzhanov, Director of the National Testing Center under the Ministry of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan; B. S. Shamshidinova, Director of the Department for Quality Development in Education under the Ministry of Education of the Kyrgyz Republic; B. A. Ersoy, President of the Assessment, Selection and Placement Center (ÖSYM) of the Republic of Türkiye; and J. Nurmatov, Head of Department at the Knowledge and Qualifications Assessment Agency under the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan.
Opening the event, Maleyka Abbaszade, Chairperson of the Management Board of the State Examination Center, spoke about the importance of strengthening mutual trust among member states, sharing best practices, applying innovative approaches, and implementing joint initiatives that will contribute to human capital development within the framework of cooperation formed in assessment and examination systems under the Organization of Turkic States.
During the meeting, the parties engaged in a broad exchange of views on the priority areas defined in the Protocol of Intent. Within the framework of the discussions, existing opportunities were reviewed regarding the digitalization of examination systems, the development of modern assessment platforms, the preparation of test items using artificial intelligence and other innovative technologies, as well as the integration of artificial intelligence into the processes of exam administration and result evaluation. Furthermore, the prospects for cooperation were discussed in promoting joint scientific research, harmonizing methodological approaches, and reinforcing mutual trust to further enhance the fairness, reliability, and transparency of examinations, as well as developing reliable language assessment tools based on scientific principles and advanced international practice that serve to promote and internationally recognize Turkic languages.