Dövlət Qulluğu üzrə Astana Regional Xabı
Dövlət Qulluğu üzrə Astana Regional Xabın (Regional Xab) yaradılması təşəbbüsü Qazaxıstan Respublikasının Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Agentliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı tərəfindən irəli sürülmüşdür. Regional Xabın təsis konfransı 2013-cü il martın 15-də keçirilmiş. Regional Xabın təsisçiləri arasında Azərbaycan Respublikası da təmsil olunmuşdur.
Dövlət qulluğu sahəsində Regional XAB-ın yaradılmasının əsas məqsədi region ölkələri arasında, beynəlxalq təşkilatların iştirakı ilə fasiləsiz bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılmasını nəzərdə tutan institusional şəbəkənin formalaşdırılmasıdır.
Regional Xabın əsas fəaliyyət istiqamətləri:
-
Region dövlətlərində həyata keçirilən dövlət qulluğu islahatlarının təhlili;
Peşəkar şəbəkələrin potensialının artırılması və əməkdaşlığının gücləndirilməsi;
Mütərəqqi təcrübələrin mütəmadi mübadiləsi üçün imkanların və institusional platformanın yaradılması;
Birgə proqram, layihə və digər tədbirlərin icrası;
Regionda dövlət qulluğu sistemlərinin və vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırılmasıdır.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi Regional Xabla sıx əməkdaşlıq edir və DİM Direktorlar Şurasının sədri Xabın İdarə Heyətinin üzvüdür.
Regional Xab haqqında daha ətraflı məlumatı http://www.regionalhub.org/ saytından əldə edə bilərsiniz.

The initiative to establish the Astana Regional Hub of Civil Service (Regional Hub) was put forward by the Agency of the Republic of Kazakhstan for Civil Service Affairs and the United Nations Development Program. The founding conference of the Regional Hub was held on 15 March 2013. The Republic of Azerbaijan was also represented among the founders of the Regional Hub.
The main goal of establishing a Regional Hub is to form an institutional network that provides for continuous exchange of knowledge and experience between the countries of the region, with the participation of international organizations.
The main activity directions of the Regional Hub are:
• Analysis civil service reforms implemented in the countries of the region;
• Increase of the capacity of professional networks and strengthening cooperation;
• Establishment of opportunities and an institutional platform for the regular exchange of progressive practices;
• Implementation of joint programs, projects and other events;
• Improvement of the quality of civil service systems and services provided to citizens in the region.
The State Examination Center of the Republic of Azerbaijan closely collaborates with the Regional Hub, and the Chairperson of the SEC Board of Directors is a member of the Hub's Board of Directors.