2026-cı il aprelin 9-dan 11-dək Dövlət İmtahan Mərkəzinin yaradılmasının 10 illik yubileyi münasibətilə “Qiymətləndirmə sistemləri: Etimad, Şəffaflıq və İnnovasiya” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək.
Konfrans çərçivəsində aprelin 9-da Dövlət İmtahan Mərkəzinin elektron imtahanlar korpusunda təhsildə qiymətləndirmə sahəsində praktik bacarıqların inkişafı üçün müxtəlif mövzularda məşğələlər (Pre-Conference Workshops) keçirilir. Vörkşoplar vasitəsi ilə iştirakçılar yeni metodlar və yanaşmalarla tanış olacaq, həmçinin real nümunələr üzərində təcrübə qazanacaqlar.
Məşğələlər “Səriştə əsaslı qiymətləndirmə metodları: simulyasiya oyunları və STAR metodu ilə müsahibələr”, “Nəzəriyyədən tətbiqə: Xarici dillər üzrə dinləmə və oxu mətnləri əsasında qiymətləndirmə tapşırıqlarının hazırlanması”, “Təhsil keyfiyyətinin təkmilləşdirilməsi: Dərsliklərin monitorinqi”, “Avtomatlaşdırılmış Yazı Yoxlama Sistemində yazı işlərinin meyarlar əsasında qiymətləndirilməsi (Azərbaycan dili, ingilis dili və riyaziyyat fənləri üzrə)” və “Emosional zəka nümunəsində qiymətləndirmə proseslərinin rəqəmsallaşdırılması” mövzularına həsr olunub.
Vörkşoplar Dövlət İmtahan Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən keçirilir. Məşğələlərdə öncədən qeydiyyat keçmiş 100-dən artıq mütəxəssis iştirak edir.

From April 9 to 11, 2026, an international scientific and practical conference on the topic “Assessment Systems: Trust, Transparency and Innovation” will be held on the occasion of the 10th anniversary of the establishment of the State Examination Centre (SEC).
As part of the conference, on April 9, Pre-Conference Workshops are being held on various topics to develop practical skills in the field of assessment in education in the electronic examination building of the SEC. Through the workshops, participants will get acquainted with new methods and approaches, as well as gain experience on real examples.
The workshops are dedicated to the topics of “Competency-based assessment methods: simulation games and interviews with the STAR method”, “From theory to practice: Preparation of assessment tasks based on listening and reading texts in foreign languages”, “Improving the quality of education: monitoring of textbooks”, “Criteria-based assessment of written work in the Automated Writing Checking System (in Azerbaijani, English and mathematics)” and “Digitalization of assessment processes in the example of emotional intelligence”. The workshops are held by associates of the SEC. More than 100 specialists who have registered in advance are participating in the workshops.